Bezkontaktowy pomiar objętości cieczy z użyciem technik radarowych

pomiar objętości cieczy

Aby wykonać pomiar objętości cieczy, nie trzeba zanurzać w niej urządzenia pomiarowego. Alternatywne rozwiązanie to zastosowanie przepływomierzy radarowych, które wykorzystują technikę radarową – bezkontaktową, która idealnie sprawdza się w przypadku otwartych zbiorników.

Czym jest przepływomierz radarowy?

Przepływomierze to urządzenie używane do pomiaru przepływów. Za ich pomocą możliwy jest także pomiar objętości cieczy. Dane pozyskane podczas pomiarów mają szerokie zastosowanie, między innymi w procesach produkcyjnych, przetwórczych, w gospodarce komunalnej. Do przepływomierzy zalicza się szeroką gamę urządzeń, które różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją, a tym samym metodami pomiarowymi. Jednym z typów przepływomierzy są te radarowe, które przeznaczone są do użytku w otwartych zbiornikach. Przepływomierze radarowe są używane do cyfrowego pomiaru prędkości przepływu. Mogą one współpracować także z innymi elementami, na przykład z systemami SCADA czy też z modułami do telemetrii, aby łatwo przekazywać pozyskane wyniki dalej.

Przepływomierze radarowe – zastosowanie

Radarowy pomiar objętości cieczy jest wykorzystywany w wielu różnych miejscach. Wśród przykładowych zastosowań przepływomierzy radarowych znajdują się:

  • kanały i sieci kanalizacyjne
  • oczyszczanie ścieków
  • energetyka wodna
  • zakłady przemysłowe
  • rzeki

Zatem urządzenia do radarowego pomiaru cieczy mają bardzo rozległe zastosowanie – dzięki temu, że pomiar wykonuje się bezkontaktowo, są one tak wszechstronne.

Bezkontaktowy pomiar objętości cieczy

Podczas gdy pomiar objętości cieczy z użyciem innych typów urządzeń przeprowadzany jest kontaktowo, pomiar radarowy jest bezkontaktowy. To niesie ze sobą szereg dodatkowych zalet. Przede wszystkim urządzenie pomiarowe nie jest wtedy narażone na zabrudzenia, co może zdarzyć się wtedy, gdy jest ono umieszczone w płynącej wodzie. Wtedy osadzające się na nim źdźbła trawy, muły czy szlamy nie zaburzają prowadzonych procesów pomiarowych. Bezkontaktowy pomiar powoduje też, że pomiar objętości cieczy nie wymaga wtedy skomplikowanych prac montażowych czujnika. Wystarczy tylko umieszczenie go w dowolnym miejscu nad kanałem.

Gdzie kupić bezkontaktowy przepływomierz radarowy?

Radarowe przepływomierze są obecnie oferowane przez wiele firm. Warto więc sprawdzić różne propozycje, ponieważ od technologii oraz wykonania urządzenia pomiarowego zależy jego niezawodność działania i dokładność pomiarów. Z aktualną ofertą producentów przepływomierzy radarowych można zapoznać się teraz przez internet.