Gdzie i kiedy stosuje się kominy żelbetowe?

Kominy to główne elementy konstrukcyjne stosowane w celu odprowadzania spalin. Są one używane powszechnie w przemyśle, ale również spotykane są w innych obiektach. Gdzie i kiedy najczęściej stosowane są kominy żelbetowe?

Czym są kominy żelbetowe?

Żelbet, inaczej określany także jako żelazobeton, jest rodzajem materiału, który powstaje z użyciem betonu oraz zbrojenia żelaznego. Dzięki takiej konstrukcji można uzyskać bardzo trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne konstrukcje.

Z żelbetu wytwarza się różnego rodzaju konstrukcje, dlatego też jest on powszechnie używany w rozmaitych przestrzeniach. Służy on między innymi do wykonania fundamentów, stropów, ścian czy innych konstrukcji betonowych, które mają charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi.

Materiał ten używany jest również do produkcji kominów. W taki sposób powstają kominy żelbetowe – https://kominprofil.pl/kominy-przemyslowe-zelbetowe/ które realizowane są w różnych obszarach przemysłu, głównie w przemyśle energetycznym. Również używane są one w innych budynkach poza tymi przemysłowymi – także w budynkach mieszkalnych.

Kominy żelbetowe – budowa

Żelazobeton jest materiałem, za pomocą którego można tworzyć konstrukcje o różnych wymiarach i kształtach. To powoduje, że wytwarzane z niego kominy także mają różnorodne konstrukcje.

Kominy wykonane z żelbetu można podzielić na różne kategorie, w tym na kominy jednoprzewodowe oraz wieloprzewodowe. Kominy jednoprzewodowe wyposażone są tylko w jedne przewód wyprowadzający, natomiast wieloprzewodowe wykorzystują kilka różnych przewodów, które są oddzielone od siebie.

W konstrukcji kominów żelbetowych używane są również różne materiały służące do ich właściwego zabezpieczenia przed agresywnymi czynnikami znajdującymi się w spalinach. Stosowane są między innymi specjalne powłoki antykorozyjne oraz materiały poprawiające termoizolację. Dzięki temu główny materiał budulcowy, czyli żelazobeton jest wtedy odsunięty od samych spalin. W efekcie wyróżnia się on wtedy także odpowiednim zabezpieczeniem.

Gdzie realizowane są kominy żelbetowe?

Jak wspomniano wcześniej, kominy żelbetowe najczęściej są spotykane w przemyśle, głównie w przemyśle energetycznym, między innymi w elektrowniach i w elektrociepłowniach. Także są one spotykane w innych obszarach przemysłu – zakładach produkcyjnych, przetwórczych. Ponadto konstrukcja ta na mniejszą skalę może być wykorzystana również w obiektach mieszkalnych.

Więcej informacji o konstrukcjach kominów żelbetowych można znaleźć na stronach internetowych firm zajmujących się ich realizacją oraz w specjalistycznej literaturze.