Kiedy stosowany jest skaning laserowy 3D? Przeznaczenie i zastosowanie skanowania laserowego

skaning laserowy

Jedną z najnowocześniejszych metod pomiarowych stosowanych w architekturze, branży budowlanej oraz w geodezji jest skanowanie laserowe. Kiedy najczęściej korzysta się ze skanowania laserowego? Pomiary z użyciem laserów są obecnie bardzo popularne i chętnie używane w wielu branżach. Laserem można jednak zmierzyć nie tylko odległość między ścianami podczas remontu domu, ale również wykonać złożone prace pomiarowe całych obiektów i terenów.

Czym jest skanowanie laserowe?

Pod pojęciem skanowania laserowego znajduje się metoda pomiarowa wykorzystująca specjalistyczne urządzenia laserowe. Wykonywana jest ona różnymi technikami, między innymi za pomocą lecących samolotów, przemieszczających się pojazdów, ale również urządzeń umieszczanych stacjonarnie jako tak zwany naziemny skaning laserowy – https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ czyli w skrócie TLS – Terrestrial Laser Scanning. Proces skanowania laserowego 3D polega na pobraniu informacji o położeniu różnych punktów w przestrzeni z użyciem urządzenia wyposażonego w laser i pryzmat. W ciągu jednej sekundy może ono pozyskać informacje o nawet dwóch milionach punktów. Następnie punkty te tworzą tak zwaną chmurę punktów, która po analizie przez zaawansowane oprogramowanie komputerowe pozwala na uzyskanie fotorealistycznych wizualizacji 3D oraz rzutów 2D.

Zalety skanowania laserowego:

  • możliwość prowadzenia prac z oddalenia
  • skrócenie czasu trwania prac pomiarowych
  • bardzo wysoka precyzja pomiarów obiektów
  • szerokie zastosowanie pozyskanych danych

Skaning laserowy – główne zastosowanie

Technika skanowania laserowego wykorzystywana jest przy prowadzeniu prac inwentaryzacyjnych oraz innych prac pomiarowych różnych typów budynków, między innymi mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych, zabytkowych. Jest ona również używana przy pomiarach terenów. Za pomocą skaningu laserowego można przeprowadzić pomiary bardzo dokładne – znacznie efektywniej niż z użyciem tradycyjnego dalmierza, dlatego metoda ta jest sprawdzona wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie precyzyjnej wiedzy na temat mierzonej przestrzeni, w tym także jej zniekształceń. Skanowanie laserowe jest używane także w wielu innych celach na przykład do sprawdzania postępów prowadzonych prac budowlanych, do przygotowywania ortoobrazów w wysokiej rozdzielczości, do pomiarów objętości, na przykład przy składowiskach, hałdach, kontroli wymiarowej. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem prac polegających na skanowaniu laserowym mogą obecnie zlecić je w wielu firmach posiadających odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie niezbędne do wykonania potrzebnych prac. Adresy firm wykonujących skaning laserowy można znaleźć online.