Projekt indywidualny. Dlaczego warto wybudować dom z planami na zamówienie od architekta?

architekt Gliwice

Dom jednorodzinny można obecnie wybudować zarówno z projektu gotowego, jak i z tego przygotowanego przez biuro architektoniczne. Aktualnie to ta pierwsza opcja cieszy się większym zainteresowaniem niż druga. Jednak projekt indywidualny ma atuty, których nie mają projekty gotowe. Dlaczego zatem warto się na niego zdecydować?

Czym jest indywidualny projekt architektoniczny?

Projekty architektoniczne indywidualne to te, które przygotowywane są przez biura na zlecenie klienta. Oznacza to, że plany są wtedy rysowanie od zera, czyli mogą uwzględnić wszystkie wymagania inwestora. Oczywiście, biuro architektoniczne służy wtedy fachowym wsparciem, by projekt odpowiadał jego potrzebom i był zgodny z przepisami, pasował do warunków panujących na działce, wykorzystywał sprawdzone technologie. Takie projekty kiedyś były najbardziej popularne. Teraz jednak wyparły je projekty gotowe, które można kupić od ręki.

Projekt indywidualny a projekt gotowy

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to plany także przygotowywane przez pracownie architektoniczne, jednak są one następnie powielane i sprzedawane wielu klientom. Zatem z jednego projektu buduje się wiele domów. W porównaniu do projektów indywidualnych te gotowe nie są oryginalne, ale są za to tanie oraz łatwo dostępne. Należy jednak pamiętać o tym, że muszą być one poddane adaptacji. Co to oznacza? W tym przypadku projekt musi i tak zobaczyć architekt, tak zwany architekt adaptujący. Dopasowuje on projekt do warunków panujących na działce. Jego usługi to dodatkowy koszt, dlatego sam zakup projektu to jeszcze nie wszystkie wydatki.

Zalety i wady indywidualnych projektów domów jednorodzinnych

Decydując się na usługi, jakie oferuje architekt Gliwice to jedno z miast, gdzie działają biura architektoniczne, można otrzymać pełne wsparcie związane z przygotowaniem projektu uwzględniającego wszystkie zaprezentowane wymagania. Warto jednak zaznaczyć, że projekty te mają także swoje minusy, o których warto pamiętać przy decydowaniu się na taką obsługę.

Zalety projektów indywidualnych:

  • dopasowane do potrzeb klienta
  • oryginalny, niepowtarzalny wygląd
  • nowoczesne technologie budowlane, wykończeniowe
  • projekty uwzględniające warunki na działce
  • profesjonalne doradztwo architektoniczne

Wady projektów indywidualnych:

  • czas oczekiwania na wyrysowanie projektu
  • wyższy koszt niż w przypadku projektów gotowych

Gdy zatem celem jest dom jedyny w swoim rodzaju, nowoczesny, ale też dopasowany do problematycznej działki, w takim przypadku zdecydowanie się na usługi w biurze architektonicznym może być najlepszym posunięciem.