Renowacja dachu. Jak naprawić nieszczelny dach?

renowacja dachu

Dach jest tym elementem budynku, który jest łatwo narażony na uszkodzenie. Gdy zatem pojawiają się w nim uszkodzenia, należy jak najszybciej je naprawić, aby w ten sposób zapobiegać powiększaniu się nieszczelności. W jaki sposób prowadzona jest renowacja dachu?

Renowacja dachu – warianty prac

Rodzaj prac związanych z renowacją dachu zależny jest przede wszystkim od jego typu. Inaczej przebiega renowacja dachu wykonanego z dachówki ceramicznej, inaczej z kolei dachu płaskiego z papy. Zakres prac jest także powiązany ze stopniem uszkodzenia. Gdy usterki są niewielkie, wtedy renowacja dachunie będzie wymagająca. Gdy jednak jest ono spore, wtedy konieczne będą szerzej zakrojone czynności. Przy poważnych uszkodzeniach wymagane może być nawet całkowite wymienienie konstrukcji i pokrycia dachowego. W zależności od tego, jaka renowacja dachu jest konieczna, stosuje się także określone rodzaje materiałów. Mogą być to między innymi taśmy renowacyjne, na przykład taśma butylowa, powłoki – membrany.

Naprawa miejscowych uszkodzeń dachu skośnego

Gdy uszkodzenie dachu jest niewielkie, na przykład doszło do przerwania ciągłości folii – membrany dachowej pod pokryciem, w takim przypadku wskazane jest zastosowanie taśm butylowych. Są to taśmy cechujące się bardzo dobrymi parametrami elastyczności, są odporne na wilgoć, nie przepuszczają pary, a także skutecznie łączą ze sobą elementy. Taśmy butylowe można kupić w wielu wariantach do wyboru – różnych szerokościach, z dodatkowym wzmocnieniem. Dzięki nim renowacja dachu może przebiegać szybko i sprawnie.

Naprawa nieszczelności dachu płaskiego

W przypadku, gdy problemem jest nieszczelność dachu płaskiego, na przykład wykonanego z papy, w takim przypadku rekomenduje się zastosowanie nowej powłoki. Obecnie do tego celu często stosowane są płynne membrany, którymi pokrywa się obecny materiał – bez potrzeby jego zdejmowania. Tego rodzaju membrany tworzą nieprzepuszczalną, bezszwową nawierzchnię, która skutecznie zabezpiecza przed przeciekami. Jest przy tym odpowiednio elastyczna, dlatego pracuje razem z budynkiem. Wobec tego renowacja dachu wtedy, gdy uszkodzenia nie są poważne, w takim przypadku nie ma potrzeby zdejmowania całej konstrukcji dachu i zastępowania jej nową. Można zdecydować się na materiały przeznaczone do miejscowych napraw lub też na nowoczesne powłoki, które dedykowane są do prac tego typu. Naprawę można wykonać samodzielnie lub można skorzystać z usług firm specjalizujących się w tego rodzaju pracach. Adresy ekspertów można znaleźć dzisiaj w internecie.